. . .

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu nieduże wymiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość większą, szczególnie gdy zamierzamy hodować tam więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpieczna, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, w której może schować się aby odpocząć albo ochłonąć, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

klatka dla świnki morskiej